Czy wiesz jak pozbyć się moli ubraniowych?

Mole, pozbądź się nieproszonych gości!

Pozbądź się nieproszonych gości!

Twoją garderobę obległy mole? Zanim sprawdzisz dokładnie swoje ubrania, wyobraźnia podsunie ci nieciekawe obrazy. Dziurawy, ulubiony kardigan, pogryziona, „ażurowa" sukienka z wełny. Szkodnik nie ma litości dla tekstyliów i łatwo je niszczy. Jeśli chcesz wiedzieć jak pozbyć się moli ubraniowych, wyjaśnimy ci, co może je zniechęcić do gnieżdżenia się w szafie.

Namolny, czyli trudny do pozbycia
Pytanie, jak pozbyć się moli ubraniowych najczęściej pada przy odkryciu pierwszych zniszczonych przez te owady ubrań. Niestety, owad działa szybko i metodycznie, więc możliwe, że pogryzionych materiałów znajdziesz więcej. Dotyczy to nie tylko ubrań, ale też obrusów, zasłon, podszewek. Zwalczanie moli to proces. Nie bez powodu o osobach natrętnie powracających na to samo miejsce mówi się, że są namolne. Na szczęście istnieją odstraszacze, które zniechęcą intruza do ponownej wizyty w szafie lub komodzie. Pamiętaj, twój wróg nazywa się mól włosienniczek i wcale nie musi być sprytniejszy od ciebie.

Jak wyglądają mole ubraniowe?
Większość z nas kojarzy tylko dwa gatunki moli: spożywcze i ubraniowe. Tymczasem rodzina molowatych to ponad 3000 gatunków, które żyją na całym świecie. Mole ubraniowe to małe lub średniej wielkości ćmy. Dorosłe osobniki poznasz po charakterystycznie położonych na sobie skrzydłach. Są małe, smukłe, żółtobrązowe. Co ciekawe, nie mają wytworzonego aparatu gębowego, więc nie są zdolne do pobierania pokarmu. Żyją krótko, bo około miesiąca. Ich dorosłe bytowanie skupia się dookoła kopulacji i złożenia jaj. Zaraz potem mole giną. Kto jest więc odpowiedzialny za pogryzione tekstylia? Małe, żarłoczne gąsienice.

Larwy moli ubraniowych
Choć trudno w to uwierzyć, mole należą co tej samej rodziny co motyle. Mają więc identyczny system rozmnażania. Typową formą pośrednią dla gatunku są gąsienice. Mają kilka lub kilkadziesiąt milimetrów długości. Są bardzo niewybredne jeśli chodzi o pożywienie. Uwielbiają tkaniny wełniane, bawełniane, jedwabne, futra, dywany. Jeśli nie uda im się zadomowić w szafie, w warunkach naturalnych często towarzyszą ptakom i innym zwierzętom. Żywią się resztkami piór, sierścią. Nie gardzą nawet keratyną z rogów i kopyt martwych ssaków. W warunkach domowych mole odzieżowe potrafią zjeść nawet 30kg wełny w ciągu roku. Dzieje się tak ze względu na bardzo szybki proces rozmnażania i zapotrzebowanie na pożywienie.

Postrach szaf i zbiorów muzealnych
Masz nowe mieszkanie i często w nim sprzątasz? Niestety, nawet ty możesz być zmuszony do zadania sobie pytania, jak pozbyć się moli ubraniowych. Szkodniki dostają się do wnętrz jak wszystkie owady. Mogą przelecieć z mieszkania mniej skłonnego do porządków sąsiada, lub przejść przewodami wentylacyjnymi. Możliwe, że jaja larw przyniosłaś ze sklepu odzieżowego. Moje potrafią nawet złożyć jaja na swetrze osoby, która przyszła z wizytą do „zaatakowanego” wnętrza. Wystarczy im kilka chwil na zadomowienie się w naszym ubraniu, które następnie wniesiesz do swojego domu. Mole są prawdziwym utrapieniem prywatnych szaf, ale też cennych zbiorów muzealnych. Drogie, stare tkaniny to dla nich prawdziwy raj.

Kupowanie ubrań i ich właściwe przechowywanie
Nawet najbardziej natrętne mole można wyprosić ze swojej garderoby. Wystarczy wyczulić się na działania, które utrudniają im bytowanie. Zawsze pierz nowe ubrania. Uważasz, że nowe ciuszki nie będą miały moli? Nie wiesz, jak długo zalegały w sklepowym magazynie. Możliwe, że w tym czasie zalęgły się w nich molowe larwy. Owady nie przepadają za tkaninami syntetycznymi. Niektórzy radzą więc wybierać ubrania, które mają w składzie taką domieszkę. Larwy uwielbiają ciszę, spokój, ciepło i wilgoć. Możesz zaburzyć im ten cykl częstym przestawianiem ubrań, wietrzeniem, odkurzaniem. W mroźne dni wystawiaj niektóre ubrania na wewnątrz. Niska temperatura wytępi larwy.

Skuteczne i sprawdzone preparaty na mole

Jak pozbyć się moli ubraniowych gotowymi preparatami?
Jesteś zdeterminowana do walki z małym intruzem? Sięgnij po sprawdzone preparaty na mole. Znajdziesz je w sklepie Chemia Łódź. Jakie wybrać do szafy, komody czy też garderoby?

1. Zawieszki Bros to skuteczny środek biobójczy. Uważaj przy umieszczaniu go np. w szafie z ubraniami dziecięcymi, żeby nie dostały się w małe rączki. Zawieszki mają przyjemny, delikatny zapach. Można je wstawiać do każdego zamkniętego pomieszczenia — szuflady, wnęki, szafki.
2. Bezwonna pułapka na mole odzieżowe. Ten produkt pozwoli ci sprawdzić, czy w ogóle masz problem z molami. Klej z dodatkiem feromonów wabi ewentualnie bytujące osobniki. Produkt nie zawiera chemicznych środków owadobójczych.
3. Bros kulki na mole. Preparat w takiej formie skutecznie chroni odzież, tkaniny oraz futra. Pamiętaj jednak, że kulki się zużywają po mniej więcej 3 miesiącach. Chcąc zachować ciągłość ochrony, regularnie je uzupełniaj. Kulki można nabyć w kilku zapachach, nielubianych przez owady: lawendowym, cytrynowym, kwiatowym. Pamiętaj, że jest to środek biobójczy, wymagający zachowania szczególnej ostrożności.
4. Bros w sprayu to alternatywa dla kulek i zawieszek. Można go rozpylać w pomieszczeniach zamkniętych, szafach, szufladach, pojemnikach na pościel, koce lub ubrania sezonowe. Preparat ma delikatny zapach lawendy, ale także jest środkiem biobójczym. Spray ma natychmiastowe działanie. Zwalcza również larwy i jaja moli.

Mydełko i lawenda w szafie
Nasze babcie także wiedziały, jak pozbyć się moli ubraniowych. Mimo że nie dysponowały środkami biobójczymi. Niektórzy z nas zapewne pamiętają specyficzne zapachy, unoszące się w babcinej szafie. Zwykle była to lawenda lub zapach mydełka. Te ostatnie były na tyle cenne, że rzadko w takiej wersji trafiały do łazienki. Do higieny stosowano mydła zwykłe. Wersja perfumowana lądowała w szafie z ubraniami lub pościelą. Babcine metody można stosować także dzisiaj. Wkładaj do szaf i garderoby perfumowane mydło, lub świeżą skórkę z cytrusów. Aromat skutecznie przegoni żarłoczne owady.

Mole nie zawitały do twojego domu? Fantastycznie, ale to nie oznacza, że tego nie zrobią. Sprawdzaj zawartość szaf i rób regularny przegląd ubrań i innych tekstyliów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl