Inwazja mrówek na działce. Jak skutecznie pozbyć się mrówek z ogrodu?

Mrówki spełniają bardzo ważne funkcje w całym ekosystemie. Spulchniają glebę, oczyszczają środowisko z resztek roślinnych i zwierzęcych, a także zwalczają wiele szkodników żerujących na roślinach. Jednak gdy w Twoim ogrodzie pojawią się ich duże kolonie, może to oznaczać spore problemy. Mrówki mogą wyrządzić na działce, w sadzie i na przydomowych rabatach czy grządkach spore szkody. Nic więc dziwnego, że nieproszeni goście nie są mile widziani w najbliższym otoczeniu. Jak skutecznie pozbyć się mrówek z ogrodu? Oto sprawdzone metody, aby zwalczyć ich inwazję.

Dlaczego mrówki są utrapieniem ogrodników?
Zanim przejdziemy do tego, jak pozbyć się mrówek z ogrodu, warto, żebyś wiedział, z czym się mierzysz. Niestety kolonie mrówek, które zagoszczą w Twoim ogrodzie, mogą spowodować w nim duże spustoszenie. Jakie szkody możesz zauważyć na działce, kiedy się na niej pojawią?

• Niszczą rośliny – uszkadzają ich systemy korzeniowe i wpływają niekorzystnie na rozwój sadzonek. Ponadto żywią się pędami roślin i systematycznie drążą w nich otwory. Odkrywają korzenie, bulwy i kłącza roślin, a także niszczą kwiaty i pąki w poszukiwaniu nektaru.
• Uszkadzają trawnik, na którym pojawiają się wyłysienia.
• Przesuszają ziemię – głównie poprzez drążenie tuneli i budowaniu w niej mrowisk.
• Niszczą drewniane elementy – mrówki bardzo często budują swoje gniazda w zakamarkach budynków lub ścianach altan. Zagnieżdżają się również w drewnianych meblach ogrodowych, płotach i palisadach.
• Uszkadzają drzewa owocowe i ozdobne, budując w nich gniazda.
• Sprzyjają obecności mszyc – jak wiadomo, szkodniki te osłabiają rośliny. Mrówki natomiast stwarzają im dogodne warunki do życia, w zamian za produkowaną przez nie spadź.
• Zanieczyszczają żywność – poszukując pożywienia, mrówki bardzo często wdzierają się do domu. Żerują na pożywieniu, które się w nim znajduje.

Jak widać, mrówki mogą być sporym zagrożeniem dla domowych upraw. Dlatego tak ważne jest, aby zapobiec ich niszczycielskiemu działaniu. Jeżeli szukasz skutecznych metod na to, jak pozbyć się mrówek z ogrodu, możesz zrobić to na kilka sposobów.

Naturalne metody zwalczania mrówek
Jeżeli w Twoim ogrodzie pojawiła się inwazja mrówek, ale nie masz w domu żadnego środka do ich zwalczania, możesz wykorzystać naturalne sposoby. Z pewnością zahamują rozprzestrzenianie się insektów. Aby zwalczyć mrówki, musisz na początku znaleźć źródło problemu, czyli zlokalizować ich gniazda. Kiedy to zrobisz, niezwłocznie przystąp do działania.

Jeżeli szukasz sposobów, jak pozbyć się mrówek z ogrodu, możesz spróbować spryskać gniazda i ścieżki olejkiem eterycznym lub octem. Powinny odstraszyć owady, które nie przepadają za ich zapachem. Z pewnością będą omijać gniazdo z daleka. Równie dobrze sprawdzi się cynamon lub proszek do pieczenia. Głównym powodem, dla którego mrówki żerują w ogrodzie, jest poszukiwanie pożywienia. Rozsyp więc wokół gniazd mąkę kukurydzianą. Po jej spożyciu mrówki giną. W kwestii tego, jak pozbyć się mrówek z ogrodu, wiele osób stosuje nieco bardziej radykalne środki. Jedną z nich jest zniszczenie mrowiska. Wystarczy, że zalejesz je wrzącą wodą lub zasypiesz sodą oczyszczoną. Minusem tej metody jest to, że ocalałe mrówki prawdopodobnie po jakimś czasie wrócą i spróbują odbudować gniazdo.

Jak pozbyć się mrówek z ogrodu, stosując gotowe preparaty?
Naturalne metody zwalczania owadów są mało inwazyjne dla środowiska i tańsze. Nie zawsze jednak są skuteczne lub działają tylko przez krótki czas. Jest na to sposób! Możesz wykorzystać gotowe rozwiązania. Dzięki nim skutecznie zlikwidujesz uporczywy problem i będziesz mógł cieszyć się pięknym ogrodem przez długi czas. Poniżej przedstawiamy kilka sposobów jak pozbyć się mrówek z ogrodu warzywnego lub owocowego, stosując do tego odpowiednie środki. Wszystkie wymienione preparaty do znajdziesz w ofercie naszego sklepu, w kategorii „chemia i artykuły gospodarcze”.

Boraks – to minerał występujący w przyrodzie. Niegdyś używany był jako środek czyszczący. Dziś stosuje się go jako preparat do zwalczania mrówek i innych szkodników. Na bazie boraksu przygotowuje się roztwór z dodatkiem cukru i wody, w odpowiednich proporcjach. Cukier zwabi swoją słodyczą mrówki. Boraks z kolei skutecznie je unieszkodliwi. Pamiętaj jednak, że zbyt dużą ilość środka może wywołać odwrotny efekt. Zamiast wytępić mrówki, tylko je odstraszy.
• Proszki na mrówki – jeżeli szukasz metody, jak pozbyć się mrówek z ogrodu, te środki to dobry wybór. Możesz je stosować zarówno w postaci roztworu, jak i sypkiej formie. Co ważne, proszki na mrówki działają do kilkunastu godzin od ich użycia. Możesz z powodzeniem wykorzystać je na tarasie, podjeździe lub w altanach.
• Spraye na owady – są skuteczne i łatwe w aplikacji. Substancje aktywne, zawarte w ich formule, gwarantują długotrwałe działanie. Preparat utrzymuje się na spryskanej powierzchni przez długi czas. Spray rozpylasz wokół gniazda, na ścieżkach wokół domu, a także wszystkich innych miejscach, w których mrówki mają swoje mrowiska. Mikrokapsułki przyczepiają się do ciała owada, dzięki czemu są przenoszone do wnętrza gniazda i na inne osobniki. Ułatwi Ci to likwidację całej kolonii. Jeżeli masz problem z mrówkami w domu, spraye skutecznie zabezpieczają pomieszczenia przed ich inwazją nawet przez kilka miesięcy.

Prewencja, czyli jak zapobiec mrówkom w ogrodzie?
Wiesz już, jak pozbyć się mrówek z ogrodu warzywnego czy owocowego. Aby zwiększysz skuteczność środków, możesz wykorzystać również inne, wspomagające metody. Wspominaliśmy o tym, że kolonie mrówek niszczą rośliny. Jednak nie wszystkie. Są wśród nich takie, za którymi mrówki nie przepadają, ponieważ odstraszają je swoim zapachem. Dlatego postaraj się, aby w Twoim przydomowym ogródku znalazły się również takie rośliny jak mięta, bazylia, tymianek, majeranek lub lawenda. Intensywna, charakterystyczna woń sprawi, że mrówki będą omijać te miejsca z daleka. Warto więc obsadzić nimi najbardziej newralgiczne punkty, aby zapobiec ich inwazji.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl