Jak bezpiecznie stosować rozcieńczalnik?

Jak bezpiecznie stosować rozcieńczalnik?
Rozcieńczalnik to produkt, który jest niezbędny podczas każdego remontu. Warto zatem wiedzieć, jak prawidłowo wybrać jego rodzaj i jak bezpiecznie go stosować. Koniecznie sprawdź, na co zwrócić uwagę podczas zakupu. Czytaj dalej i pozwól nam rozwiać Twoje wątpliwości.

Czym jest rozcieńczalnik?
Rozcieńczalnik to substancja, która po dodaniu do farby, powoduje spadek jej lepkości. Innymi słowy, powoduje jej rozcieńczenie. Dość często ten produkt jest mylony z rozpuszczalnikiem lub ich nazwy są stosowane zamiennie. Niestety, jest to dość spory błąd. Wystarczy, abyś zapamiętał prostą zasadę. Wszystkie rozpuszczalniki, mogą także pełnić funkcję rozcieńczalników. Jednak nie każdy rozcieńczalnik może być używany jako rozpuszczalnik. Na rynku znajdziesz szeroki wybór różnych rodzajów rozcieńczalników. Czym one się różnią? Jakie jest ich przeznaczenie? Jak je bezpiecznie stosować? Spieszymy z wyjaśnieniem!

Rozcieńczalnik uniwersalny
To substancja, która idealnie nada się do rozcieńczania większości produktów takich jak farby olejne, ftalowe, chemokauczukowe, chemoutwardzalne, czy lakiery, kleje, a nawet masy uszczelniające. Poradzi sobie również świetnie z czyszczeniem zabrudzonych po malowaniu narzędzi oraz innych elementów. Możesz z jego pomocą także usuwać warstwy lakieru. Jest to bezbarwna ciecz, która nie niszczy powierzchni ani materiałów, z którymi ma kontakt. Rozcieńczalnik uniwersalny, ze względu na swoje właściwości, jest najczęściej wybierany przez kupujących.

Rozcieńczalnik nitro
Z kolei rozcieńczalnik nitro idealnie radzi sobie z rozrzedzaniem wszelakich wyrobów nitrocelulozowych. Wśród nich możesz znaleźć farby, lakiery, kleje, czy masy uszczelniające. Możesz również z powodzeniem go stosować do pozbycia się zabrudzeń po malowaniu. Spełnia on także funkcję zmywacza do lakierów. Świetnie nadaje się do odtłuszczania materiałów przed ich obróbką.

Rozcieńczalnik ekstrakcyjny
Rozcieńczalnik ekstrakcyjny to produkt, który jest niezawodny przy rozcieńczaniu tłuszczów, olejów i wosków. Często stosowany jest do odtłuszczania powierzchni przed jej lakierowaniem. Poradzi sobie również z przywróceniem czystości Twoim narzędziom oraz pozbędzie się uporczywego brudu. Uważaj przy stosowaniu go na plastikowych powierzchniach, ponieważ może je zmatowić!

Jak wybrać rozcieńczalnik?
Poznałeś już kilka rodzajów rozcieńczalników, jednak tak naprawdę ich wybór jest niezwykle szeroki, a każdy ma inne parametry. Najlepiej, abyś sugerował się tym, co producent farb, lakierów, czy innych produktów napisał na opakowaniu. Na pewno znajdziesz tam sugestię, jaki rozcieńczalnik będzie najlepszym rozwiązaniem dla konkretnego artykułu. Dobrze dobrany, na pewno nie zmieni jego właściwości. Do farb akrylowych świetnie się nada woda destylowana, a do każdego innego preparatu dopasuj taki rozcieńczalnik, który jest dla niego dedykowany. Pamiętaj jednak, aby przy jego używaniu zachowywać wszelkie normy ostrożności. Czy wiesz jak bezpiecznie stosować rozcieńczalnik? Wszystko Ci wyjaśnimy!

Jak stosować rozcieńczalnik?

Jak bezpiecznie stosować rozcieńczalnik?
Rozcieńczalniki to zazwyczaj bardzo silne środki chemiczne, których nieprawidłowe stosowanie może mieć niekorzystny wpływ na Twoje zdrowie. Jak używać go bezpiecznie?

• Korzystając z tego preparatu, upewnij się, że nie będziesz go stosował w zamkniętym pomieszczeniu;

• Zapewnij odpowiednią wentylację pokoju, aby nie wdychać oparów takich produktów.

• Podczas pracy koniecznie zabezpiecz się, wkładając okulary i rękawice ochronne oraz maseczkę. Jeżeli przypadkowo zabrudzisz rozcieńczalnikiem swoje ciało, koniecznie postępuj według zaleceń producenta rozcieńczalnika, z którego korzystasz. Najlepiej przed jego użyciem zapoznaj się z tymi wymogami, a to pozwoli Ci bezpiecznie stosować produkt.

• Pamiętaj, że kobiety w ciąży nie mogą przebywać w pomieszczeniu, w którym używane są tego typu preparaty. Nigdy także nie spożywaj posiłków ani nie pij podczas stosowania takich środków. Zawsze przed jedzeniem dokładnie umyj ręce, abyś nie naraził się na spożycie nawet niewielkiej ilości rozcieńczalnika.

Ponadto bądź także ostrożny, aby nie zaprószyć ognia w jego pobliżu. Zdecydowana większość tego typu produktów jest bardzo palna i chwila nieostrożności może wywołać pożar. Po zakończonej pracy koniecznie posprzątaj, aby nie zostawiać śladów rozcieńczalnika. 

Konsekwencje nieprzestrzegania środków ostrożności
O tym, że rozcieńczalniki mogą być szkodliwe, doskonale już wiesz. Jednak jakie konsekwencje może mieć ich nieprawidłowe stosowanie? Najczęściej spotykane to podrażnienie skóry i oczu po kontakcie zarówno z cieczą, jak i z jej oparami. Jeżeli nie zadbasz o odpowiednie przewietrzenie pomieszczenia, możesz doświadczyć zawrotów głowy, senności, a nawet halucynacji. W przypadku, gdy długotrwale będziesz narażał swoje zdrowie w taki sposób, możesz uszkodzić swoje narządy wewnętrzne.

Śmiertelnie niebezpieczne może być połknięcie rozcieńczalnika, jak i dostanie się go do dróg oddechowych. W przypadku, gdy zachlapiesz tą substancją swoje ubranie, także tego nie bagatelizuj. Koniecznie przebierz się i oczyść skórę. Nie rób tego tylko w przypadku, gdy preparat spowodował oparzenia lub odmrożenia. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Jeżeli oderwiesz przylepioną do skóry odzież, spowodujesz, że toksyczna substancja będzie miała bezpośredni kontakt z Twoją krwią. Gdy będziesz mieć wątpliwości, czy za Twój stan zdrowia odpowiada kontakt z trującym roztworem, koniecznie opuść pomieszczenie, zapewnij sobie dopływ świeżego powietrza, a następnie skonsultuj się z lekarzem. Lepiej dmuchać na zimne i upewnić się, że jesteś cały i zdrowy.

Jak widzisz, wiedza o tym, jak bezpiecznie stosować rozcieńczalnik, może uratować Ci nie tylko zdrowie, ale i życie. To substancje, których stosowanie w niektórych branżach albo podczas domowego remontu jest niezbędne. Jednak koniecznie zawsze dbaj o bezpieczeństwo i higienę swojej pracy. Szeroki wybór wysokiej jakości rozcieńczalników znajdziesz w naszym sklepie. Posiadamy zarówno pojemniki z niewielką ilością produktu, jak i jego hurtowe ilości w opakowaniach po 1000 litrów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl