Jak często dozować chlor do basenu?

Przydomowy basen to wyjątkowy luksus i wspaniała możliwość, aby się zrelaksować w ciepły, letni dzień. Jednak, abyś mógł się czuć komfortowo, niezwykle ważne jest to, abyś utrzymywał krystalicznie czystą wodę. Jakie produkty będą Ci do tego niezbędne? Jak często dawać chlor do basenu? Czy zbyt mała lub zbyt duża jego ilość coś zmienia? Najważniejsze kwestie wyjaśnimy Ci w tym artykule. Co będzie niezbędne do czyszczenia basenu?
Aby utrzymać swój basen w jak najlepszym stanie, musisz zadbać o filtrowanie i uzdatnianie wody, a także - jej oczyszczanie. Urządzeniem, które okaże się niezbędne, jest pompa filtrująca, która dba o czystość każdego dnia. Zwłaszcza że na rynku dostępne są różne rodzaje filtrów, które wyłapują również drobne zanieczyszczenia z wody.

Większe zabrudzenia należy sprzątać ręcznie. Pomoże Ci w tym odkurzacz do basenu lub podstawowy zestaw czyszczący. Ostatnim etapem jest zatroszczenie się o odpowiednie pH wody. Jeżeli nie jest ona przejrzysta, na pewno przyda jej się dawka chloru, kwasu L-askorbinowego lub chemoformu. W basenie ogrodowym pH wody powinno oscylować w granicach 7-7,5. Dzięki kompleksowej pielęgnacji będziesz mieć pewność, że Twój basen to w pełni bezpieczne i higieniczne miejsce.

Jakie są właściwości chloru?
Chlor to jeden ze środków chemicznych, który skutecznie radzi sobie nie tylko z rozwijającymi się bakteriami, ale także z glonami i innymi zanieczyszczeniami wody. Przy tym jest dostępny w wyjątkowo przystępnych cenach. Chlor stosowany jest po to, aby zdezynfekować basen. Mówiąc najprościej, jego zadaniem jest zniszczenie wszystkich żyjących w wodzie mikroorganizmów. Jeżeli używasz go w swoim basenie, możesz mieć pewność, że spędzony w nim czas będzie bezpieczny dla Twojego zdrowia. Jednak pojawiają się kolejne pytania — jak często dawać chlor do basenu? Jak go dawkować? Czytaj dalej, a wszystkiego się dowiesz!

Jak często dawać chlor do basenu?
Stosowanie środków do dezynfekcji wody w basenie ogrodowym jest niezwykle ważne, ponieważ jest on idealnym środowiskiem do rozwoju drobnoustrojów. Mogą się w nim rozwijać nie tylko bakterii i wirusy, ale także grzyby i pleśnie. Jak często należy podawać do niego chlor? Średnio jest to okres między 3 a 6 dni, w zależności od tego, jaki preparat stosujesz. Zapoznaj się dokładnie z zaleceniami producenta, które są umieszczone na opakowaniu i staraj się ich dokładnie przestrzegać, a Twój basen będzie zachwycać krystalicznie czystą wodą.

Jak dawkować chlor?
Odpowiednie dawkowanie preparatu jest niezwykle ważne w utrzymaniu czystości basenu. Dokładne instrukcje na pewno znajdziesz na opakowaniu produktu, jednak zazwyczaj stosuje się około 0,6 mg chloru na litr wody. Musisz więc precyzyjnie określić, jaką pojemność ma Twój basen ogrodowy. Chlor możesz znaleźć zarówno w formie tabletek, jak i granulatu lub proszku. Przy pierwszej dezynfekcji basenu zastosuj nieco większą dawkę, jednak pamiętaj, aby wtedy nie wchodzić do wody. Dbaj o to, aby utrzymywać względnie stały poziom chloru w wodzie przez cały czas. Nie zapominaj o uzupełnianiu jego poziomu. Jeżeli nie chcesz zaprzątać swojej głowy takimi sprawami, zawsze możesz się zaopatrzyć w automatyczny dozownik substancji. Taki sprzęt sam będzie oceniał jakość wody i zapewni odpowiednie dawkowanie preparatów.

Gdy chloru jest za mało
W przypadku, gdy nie stosujesz chloru albo dostarczasz go w zbyt małej ilości, mogą Cię dosięgnąć nieprzyjemne konsekwencje. Rozwijające się w basenie drobnoustroje mogą spowodować zmiany skórne, zatrucia pokarmowe, a nawet infekcje pęcherza, czy nerek. W skrajnych przypadkach mogą prowadzić do sepsy, czy zapalenia opon mózgowych. Odpowiednia higiena i wiedza, jak często i w jakiej ilości dawać chlor do basenu, zapewni Ci beztroski wypoczynek.

Gdy chloru jest za dużo
Utrzymywanie zbyt wysokiego poziomu chloru w basenie nie jest wskazane dla Twojego zdrowia. Najbardziej powszechnym objawem pływania w takiej wodzie jest przesuszona, podrażniona i szorstka skóra. Zbyt duża ilość chloru wpływa także negatywnie na kondycję Twoich włosów, znacznie je osłabiając. Spore jego stężenie może również powodować zmiany skórne, a także podrażniać błony śluzowe oraz wzmagać objawy astmy. Ponadto kąpiel w takiej wodzie może również prowadzić do powstawania komórek nowotworowych. Czy gdy dasz za dużo chloru do basenu, da się go jakoś zneutralizować? Co zrobić w takim przypadku?

Jak można obniżyć poziom chloru w basenie?
Najprostszą metodą radzenia sobie ze zbyt dużą ilością chloru w basenie jest czas. Ta substancja z czasem sama ulotni się z wody, więc, o ile możesz sobie pozwolić na kilka dni przerwy w pływaniu, problem sam się rozwiąże. Jeżeli jednak nie masz ochoty czekać, możesz zaopatrzyć się w odpowiednie preparaty, które zagwarantują Ci redukcję zawyżonego poziomu chloru. Taka chemia basenowa jest bezpieczna, a przede wszystkim skuteczna. Koniecznie jednak przed jej zastosowaniem zapoznaj się z uwagami od producenta, które umieszczone są na opakowaniu produktu.

Jak monitorować pH wody?
Skoro wiesz już, jak często dawać chlor do basenu i jakie są jego wskazane ilości, warto, abyś dowiedział się jak sprawdzać pH wody. Najlepiej, byś kontrolował to raz w tygodniu. Pomogą Ci w tym papierki lakmusowe albo specjalistyczne testery. Optymalna i bezpieczna dla Ciebie woda oscyluje między 7 a 7,5. Jeżeli wynik, który otrzymasz, jest niższy niż 7, oznacza to, że jest ona kwaśna. Może ona fatalnie wpływać nie tylko na stan samego basenu, powodując korozję i osadzanie się kamienia, ale również może powodować u Ciebie reakcje alergiczne, czy podrażnienia. W przypadku, gdy uzyskasz efekt powyżej 7,5, wtedy woda w Twoim basenie ma charakter zasadowy. Cechuje się wtedy obniżeniem skuteczności działania środków do dezynfekcji oraz negatywnym wpływem na Twoją skórę. Odpowiednio dobrane preparaty pomogą Ci pielęgnować basen.

To, jak często dawać chlor do basenu i jak go dawkować, jest niezbędną wiedzą dla każdego właściciela ogrodowego basenu. Dzięki temu będziesz mógł w pełni bezpiecznie z niego korzystać i relaksować się bez obaw o zdrowie swoje i swoich bliskich. Wysokiej jakości produkty zawierające chlor oraz takie pomagające go zneutralizować znajdziesz w naszym asortymencie. Z naszą pomocą, basen będzie Twoim ulubionym miejscem w domu!

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl