Jak pozbyć się moli spożywczych z kuchni? Poznaj skuteczne sposoby!

Mole spożywcze to szkodniki, które goszczą w niejednym mieszkaniu. Kiedy otwierasz szafkę w kuchni, wylatują z niej szare motyle, a w produktach spożywczych znajdujesz małe larwy owadów? To znak, że już zadomowiły się w Twoim domu. Mole spożywcze pojawiają się niespodziewanie, a gdy już zagoszczą w kuchni bardzo trudno się ich pozbyć. Są istną zmorą – nie tylko bardzo szybko się rozprzestrzeniają, ale również wyrządzają sporo szkód. Na szczęście istnieje wiele skutecznych sposobów, aby wyprosić tych nieproszonych lokatorów z mieszkania. Jak pozbyć się moli spożywczych z kuchni, aby nigdy więcej nie wróciły? Sprawdź, jak krok po kroku zwalczyć te uciążliwe szkodniki.

Mole spożywcze – co warto o nich wiedzieć?
Mole spożywcze, zwane również mklikiem spożywczym lub omacnicą spichrzanką, to niewielkie motyle, które żerują na suchych pokarmach. To, jak pozbyć się moli spożywczych z kuchni, nie należy do najprostszych zadań. Larwy są na tyle małe, że z łatwością mieszczą się nawet w najmniejszych szczelinach. Zazwyczaj gnieżdżą się w ciepłych i zacienionych wnętrzach szafek kuchennych, w produktach spożywczych. Tam składają jaja, z których w ciągu kilku dni wylęgają się owady. Folia lub papierowe opakowania nie stanowią dla nich żadnej przeszkody. Gąsienice są na tyle silne, że mogą je przegryźć, aby dostać się do środka. Z kolei dorosła postać mola spożywczego ma brązowo-szare ubarwienie. Wyglądem przypomina ćmę, dlatego też często jest z nią mylona.

Sposoby na pozbycie się moli spożywczych – od czego zacząć?
Choć mole spożywcze nie są szkodliwe dla zdrowia człowieka, lepiej jak najszybciej pozbyć się ich z kuchni. Dzięki temu zapobiegniesz ich rozprzestrzenianiu po całym mieszkaniu. Od czego zacząć walkę z molami spożywczymi?

Dokładnie przeszukaj żywność
Jeżeli szukasz sposobu, jak pozbyć się moli spożywczych, w pierwszej kolejności przeszukaj dokładnie szafki kuchenne i jedzenie. Szkodniki te żerują na sypkich produktach mącznych oraz pełnoziarnistych. Bytują ponadto w kaszach, ryżu, orzechach i nasionach, a także suszonych owocach. Niewłaściwie przechowywana kawa, herbata lub cukier również mogą paść ich ofiarą. O obecności moli świadczą cienkie pajęczyny, które znajdują się w produktach spożywczych. Skąd biorą się te skrzydlate szkodniki? Przeważnie pojawiają się w mieszkaniu za sprawą zanieczyszczonych produktów, zakupionych w sklepie. Mogą też dostać się do domu przez otwarte okno.

Wyrzuć zainfekowane produkty spożywcze
Kiedy odkryjesz, że szkodniki zadomowiły się w Twojej kuchni, musisz natychmiast podjąć odpowiednie kroki, aby jak najszybciej je zwalczyć. Jak pozbyć się moli spożywczych z mieszkania? W przypadku, gdy znajdziesz zainfekowaną żywność, musisz niezwłocznie usunąć ją z kuchni. Wiele osób pozbywa się tylko obecnych w produktach spożywczych pajęczyn. Niestety, to nie wystarczy, gdyż jaja znajdują się już w jedzeniu. Najlepiej wyrzuć żywność do śmieci, a szczelnie zamknięte worki od razu wynieś poza mieszkanie.

Dokładnie wyczyść wszystkie szafki i szuflady
Kolejnym krokiem w kwestii tego, jak pozbyć się moli spożywczych, jest dokładne umycie wszystkich szafek. Szczególną uwagę zwróć na rogi i zakamarki, bo to właśnie tam najczęściej gnieżdżą się larwy. Możesz do tego wykorzystać ciepłą wodę z mydłem lub płynem. Szafki możesz wysuszyć za pomocą suszarki do włosów. Mole spożywcze nie znoszą wysokiej temperatury, dlatego ten sposób skutecznie je odstraszy.

Jak pozbyć się moli spożywczych – domowe sposoby
Wytępienie moli spożywczych z kuchni wcale nie jest takie trudne. Jeżeli odkryjesz ich obecność dosyć szybko, wystarczy, że zastosujesz kilka prostych, ale skutecznych domowych trików. W walce z molami spożywczymi pomagają ocet, olejki eteryczne, niektóre przyprawy – np. liście laurowe lub ziele angielskie, a także cytrusy. Po dokładnym wysprzątaniu szafek przetrzyj ich wnętrze roztworem octu winnego lub jabłkowego, z dodatkiem soku z cytryny, czy też olejku goździkowego. Jeżeli szukasz sposobu, jak pozbyć się moli spożywczych, możesz też ustawić w środku miseczkę z gorącym octem. Dobrym rozwiązaniem są pomarańcze lub cytryny nabite goździkami, a także olejki waniliowe. Ich aromat skutecznie odstraszy mole.

Szukając sposobu, jak pozbyć się moli spożywczych z kuchni domowymi sposobami, pamiętaj również, aby odpowiednio przechowywać żywność. Zastosuj do tego szklane pojemniki z nakrętkami. Stanowią one barierę dla szkodników, uniemożliwiając im przedostanie się do środka. Unikaj też gromadzenia produktów spożywczych w foliowych torebkach. Pamiętaj, że opakowania mogą być zainfekowane przez mole. Dlatego zaraz po przyniesieniu produktów ze sklepu do domu przesyp je do pojemników.

Jak pozbyć się moli spożywczych – pułapki i spraye na owady
Domowe sposoby są na ogół skuteczne, ale jeżeli w Twoim domu zalęgło się bardzo dużo moli spożywczych, mogą one nie wystarczyć. Warto w tym przypadku wykorzystać pułapki i środki owadobójcze. Dzięki nim na długo zwalczysz nieproszonych gości ze swojej kuchni. Jeżeli szukasz skutecznej metody, jak pozbyć się moli spożywczych z mieszkania, skorzystaj z feromonowej pułapki. Możesz ją umieścić zarówno bezpośrednio w szafkach kuchennych z produktami spożywczymi, jak i spiżarniach. Fenomen pułapki tkwi w zawartości feromonów w kleju, który ją pokrywa. Wabią one dorosłe samce moli spożywczych. Skuteczne pułapki feromonowe na mole spożywcze od sprawdzonych producentów znajdziesz w naszym sklepie, w kategorii „chemia i artykuły gospodarcze”.

Jeżeli zastanawiasz się, jak pozbyć się moli spożywczych, wykorzystaj również plastry oraz lepy na szkodniki. Możesz umieścić je zarówno wewnątrz mebli kuchennych, jak i w innych miejscach, w których pojawiły się owady. Zwabione zapachem mole przyklejają się do plastrów, co uniemożliwia ich przemieszczanie. Dobrym rozwiązaniem są także spraye na mole. Najlepiej skropić nimi ścianki szafek i szuflad, zwłaszcza rogi. Są one bezpieczne dla człowieka, więc nie musisz obawiać się ich szkodliwego działania.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl