Jak zrobić płyn do dezynfekcji w domowych warunkach?

Produkty do dezynfekcji przydają się zarówno w branży przemysłowej, kosmetycznej, medycznej, gospodarczej, jak i w warunkach domowych. Szczególnie podczas pandemii koronawirusa są bardzo przydatne i korzysta z nich mnóstwo osób, które chcą utrzymać czystość i higienę, zarówno swoich dłoni, jak i przedmiotów, które je otaczają. Skutecznie działający płyn do dezynfekcji można kupić, jako gotowy produkt lub samemu przygotować tego typu środek w domowych warunkach. W jaki sposób go zrobić? To nic trudnego! Potrzebujemy wyłącznie kilku właściwych składników i gotowe. Przeczytaj nasz poradnik z instrukcją na ten temat i przygotuj swój własny płyn do dezynfekcji.

Dlaczego preparaty do dezynfekcji są tak skuteczne?
Płyny, które myją i zarazem dezynfekują różnego rodzaju powierzchnie lub nasze dłonie, posiadają w swoim składzie takie substancje, które w bardzo skuteczny sposób niszczą drobnoustroje. Dobranie właściwych składników wiąże się z tym, że preparat do dezynfekcji niszczy nie tylko drobne bakterie, ale też różnego rodzaju grzyby i wirusy. Podstawą każdego takiego płynu jest wysokoprocentowy alkohol, a także dodatkowe środki bakteriobójcze.

Kiedy rozpoczęła się pandemia koronawirusa w 2020 roku, wszelkie produkty do dezynfekcji były tak bardzo pożądane właśnie dlatego, że ich skuteczność jest bardzo wysoka. Zarówno chusteczki do dezynfekcji dłoni, jak i spraye, żele, mydła czy płyny, a nawet specjalistyczne płyny dezynfekujące do prania odzieży. To właśnie one zabijały i nadal zabijają największą ilość drobnoustrojów, które osadzają się na przedmiotach, ubraniach, wszelkich płaskich powierzchniach, a także ludzkiej skórze. Im wyższe stężenie takiego preparatu, tym zwiększa się jego skuteczność – głównie za jego stężenie odpowiada czysty, wysoko procentowy alkohol.

Płyn do dezynfekcji – do czego się przydaje?
Preparat dezynfekujący przydaje się w wielu przypadkach. Dzięki niemu można oczyścić różnego rodzaju przedmioty codziennego użytku, takie jak sprzęt do ćwiczeń, maty do zajęć fitness, stoły i biurka w szkołach, biurach i restauracjach, fotele oraz krzesła w miejscach publicznych, blaty kuchenne, klamki przy drzwiach i oknach, wszelkie urządzenia sanitarne, baterie, wanny i toalety. Co więcej, można zdezynfekować za ich pomocą także nożyczki oraz grzebienie fryzjerskie, urządzenia kosmetyczne i wszelkie inne sprzęty, które używane są wielokrotnie w różnego typu zakładach.

Środek do dezynfekcji może być wykorzystywany do urządzeń, powierzchni i sprzętu, który znajduje się w mieszkaniu, a także w działalności branży medycznej, edukacyjnej, gastronomicznej, przemysłowej, spożywczej, usługowej (między innymi takiej, jak fryzjer, kosmetyczka, salon spa) i w wielu instytucjach użyteczności publicznej. Szczególnie tam, gdzie w ciągu całego dnia przebywa duża liczba ludzi.

Jeśli zawartość płynu do dezynfekcji posiada także odpowiednie składniki pielęgnujące, np. glicerynę lub aloes, to z powodzeniem można stosować go również na skórę. Dzięki temu można bezpiecznie stosować go przed wykonywaniem pracy, która wymaga dokładnej dezynfekcji. Gliceryna i aloes chronią dłonie przed przesuszeniem i zniszczeniem ich w trakcie dezynfekcji wysokoprocentowym alkoholem.

Jak samodzielnie zrobić płyn do dezynfekcji powierzchni?
Jeśli potrzebujesz płynu dezynfekującego, możesz zakupić go w naszym sklepie internetowym Chemialodz.pl. Masz także możliwość wykonać go samodzielnie w domowych warunkach, jeśli zależy Ci na tym, by mieć wpływ na to, jakie składniki są użyte do jego produkcji. Poniżej znajdziesz nasz mały poradnik, jak zrobić płyn do dezynfekcji.

Do zrobienia w domu płynu dezynfekującego do powierzchni potrzebne Ci będą:

odpowiedniej wielkości pojemnik ze spryskiwaczem,
około 300 ml alkoholu (na przykład czystego spirytusu lub alkoholu izopropylowego, dostępnego w naszym e-sklepie),
około 100 ml wody (może być to woda destylowana lub ostudzona przegotowana),
około 300 ml octu spirytusowego (tzw. kuchennego),
opcjonalnie możesz dodać także około 40 ml wody utlenionej 3%,
około 20-40 kropli olejku eterycznego (na przykład tymiankowego, gdyż jego działanie jest przeciwbakteryjne).

Wszystkie powyższe składniki wymieszaj ze sobą bardzo dokładnie w dużej, najlepiej szklanej misce, a następnie przelej do pojemnika ze spryskiwaczem. Możesz użyć do tego także zwykłej butelki, ale spryskiwacz pozwoli Ci znacznie łatwiej dozować i rozpylać preparat na różnego rodzaju powierzchniach.
Gotowym płynem możesz zwilżyć szmatkę lub bezpośrednio nałożyć go na daną powierzchnię. Nie niszczy on dezynfekowanych materiałów, a dodatkowo, możesz stosować go również w kuchni, ponieważ nie wpływa szkodliwie na żywność, jeśli na kuchennym blacie pozostanie kropla.

Płyn do dezynfekcji dłoni – jak go wykonać samodzielnie?
Potrzebujesz także domowego płynu do dezynfekcji, który bezpiecznie będziesz mógł stosować na skórze, aby zdezynfekować dłonie? W tym celu mamy dla Ciebie drugą instrukcję wraz z listą potrzebnych składników:
pojemnik z dozownikiem,
około 300 ml alkoholu (na przykład alkoholu izopropylowego),
około 80 ml wody przegotowanej (chłodnej, odstałej),
około 30 ml gliceryny (w kontakcie ze skórą zapobiega jej wysuszeniu),
jeśli chcesz, aby środek ten miał konsystencję żelu, a nie płynu, możesz dodać także około 40 ml żelu aloesowego, który zarówno posiada działanie bakteriobójcze, jak i dobrze nawilża oraz łagodzi,
około 30-60 kropli olejku eterycznego (z drzewa herbacianego, eukaliptusowego lub lawendowego, gdyż mają one działanie antyseptyczne i przeciwzapalne, a dodatkowo wspomagają działanie antybakteryjne).

Tutaj także, wszystkie składniki musisz dokładnie ze sobą wymieszać, w dużej i także szklanej misce. Im więcej żelu aloesowego dodasz do powyższej mieszanki, tym jego konsystencja będzie bardziej przypominała typowy żel antybakteryjny, który można kupić w sklepie. Gdy wszystkie składniki połączą się już ze sobą, przelej powstałą ciecz do pojemniczka – jednego dużego, na przykład z pompką lub kilku małych, by mieć taki preparat zawsze przy sobie, w torebce lub plecaku.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl