Odczynniki chemiczne dla szkół – jak bezpiecznie je przechowywać?

Odczynniki chemiczne dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych stanowią niezbędne wyposażenie pracowni chemicznych. Pozwalają na przeprowadzenie wielu doświadczeń i eksperymentów edukacyjnych, rozszerzających wiadomości uczniów. Zalicza się do nich między innymi alkohole, kwasy, rozpuszczalniki czy sole. Należy pamiętać, że część z nich jest toksyczna i może stwarzać zagrożenie dla zdrowia człowieka. Dlatego należy zadbać o właściwy sposób ich przechowywania.

 

Czym są odczynniki chemiczne?

 

Najprościej mówiąc, odczynnikami chemicznymi są substancje, roztwory lub mieszaniny szeroko wykorzystywane w laboratoriach, również szkolnych. Służą do wykonywania analiz, syntez i oznaczeń zawartości w preparatach różnych substancji. Wyróżniają się stałymi parametrami. Dzięki temu stanowią element przewidywalnych procedur wszelkich eksperymentów i analiz chemicznych. Odczynniki chemiczne pozwalają więc ustalić wynik danej reakcji. Oczywiście, pod warunkiem, że reakcje przeprowadzane są w tych samych warunkach, a odczynniki są prawidłowo przechowywane. Niezmienność ich właściwości gwarantują odpowiednie opakowania. Należy zwracać uwagę też na ich czas trwałości. Na rynku dostępne są odczynniki chemiczne zarówno w postaci ciał stałych, jak i cieczy.

 

Najważniejsze parametry odczynników chemicznych

 

Substancje chemiczne oferowane przez producentów różnią się wieloma właściwościami. Ten sam związek chemiczny może występować w formie roztworu, granulatu czy proszku. Co więcej, odczynnik chemiczny może być dostępny w rozmaitych stężeniach lub w stanie czystym. „Czystość” jest właśnie jednym z ich najistotniejszych parametrów. Trzeba pamiętać, że każdy produkt w zależności od stopnia czystości zawiera w składzie pewną ilość zanieczyszczeń. Zwykle niewielkie, bo rzędu kilku ułamków procenta. W każdym razie, przed podjęciem decyzji o zakupie odczynników trzeba mieć to na uwadze. Dlaczego? Ponieważ w niektórych przypadkach zanieczyszczenia mogą zaprzepaścić powodzenie eksperymentu i zaburzyć wyniki reakcji. Chemicy i laboranci na pewno dokładnie zdają sobie z tego sprawę. Do celów edukacyjnych zwykle wystarczają odczynniki o technicznej klasie czystości (skrót na opakowaniu: techn.).

 

Zastosowanie odczynników chemicznych

 

Wyobraź sobie laboratorium z najnowocześniejszym sprzętem, wykwalifikowaną kadrą i pustymi półkami. Właśnie. Ta inwestycja nie miałaby najmniejszego sensu bez odczynników chemicznych. To one stanowią narzędzie, którym posługują się specjaliści w pracy. Są powszechnie wykorzystywane w rozmaitych pracach badawczych, analizach chemicznych, preparatyce. Dzięki nim możliwa jest również produkcja innych substancji i kontrola ich jakości. Bez nich również nauczycielom chemii ciężko byłoby prowadzić lekcje.

 

Odczynniki chemiczne dla szkół – przykłady wykorzystania

 

Chemia to dziedzina nauki, która potrafi zafascynować każdego. Można zaryzykować stwierdzeniem, że jest najatrakcyjniejszym spośród szkolnych przedmiotów ścisłych. Szczególnie jeśli nauczyciel wzbogaci szkolne zajęcia o eksperymenty. Pełnią one niezwykle ważną funkcję w procesie nauczania – pomagają rozwijać uczniom wiedzę o otaczającym świecie i uczyć ich samodzielności w działaniu. Jednym z najpopularniejszych doświadczeń przeprowadzanych w szkołach jest mierzenie pH różnych substancji. Mogą to być mydła, proszki do prania czy produkty spożywcze. Zwykle podczas badania wykorzystuje się papierki wskaźnikowe i fenoloftaleinę, które zmieniając barwę w zależności od środowiska, informują o kwasowym lub zasadowym odczynie preparatów. Innymi często przeprowadzanymi doświadczeniami są analizy właściwości kwasów, np. siarkowego i mrówkowego, badanie przewodnictwa elektrycznego różnych roztworów czy obserwacja reakcji spalania. Duża część z tych eksperymentów niesie ze sobą jednak pewne niebezpieczeństwo. Na przykład obcowanie ze wspomnianymi kwasami może powodować oparzenia skóry, czy podrażnienia błon śluzowych.

 

Odczynniki chemiczne vs lekkomyślność uczniów

 

Specjaliści przekonują, że mózg najlepiej przyswaja wiedzę poprzez doświadczenia. Dzięki połączeniu obrazów, dźwięków i zapachów informacje docierają do niego różnymi kanałami zmysłowymi. A przez to pozostają w pamięci na dłużej. Jednak na lekcji chemii podczas wykonywania eksperymentów może wydarzyć się wiele. Ich przeprowadzanie zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Prawda jest taka, że ostrzeżenia nauczycieli nie zawsze przynoszą oczekiwane rezultaty. Uczniowie niestety bywają lekkomyślni. W wieku kilkunastu lat człowiek, podejmując jakiekolwiek działania, rzadko szacuje przedtem ryzyko i przewiduje skutki swoich zachowań. Polecenia nauczycieli są więc często bagatelizowane. A w klasie pełnej chemikaliów może to przynieść przykre konsekwencje. Dlatego, tak istotne jest wprowadzenie podstawowych zasad bezpieczeństwa.

 

Pracownia chemiczna – wymagania dotyczące tego pomieszczenia

 

Pracownia chemiczna jest miejscem, w którym dzieci i młodzież uczą się posługiwać się sprzętem laboratoryjnym, a ich wiedza na temat substancji chemicznych dopiero się kształtuje. Dlatego szczególnie należy zadbać o względy bezpieczeństwa. Sala lekcyjna powinna być oddzielona od pokoju przygotowawczego, w którym znajdują się zapasy odczynników chemicznych. Dodatkowo w klasie potrzebne jest miejsce na montaż dygestorium. Jego zadaniem jest ochrona przed eksplozjami i trującymi oparami. Z kolei pokazy nauczycielskie z wykorzystaniem drażniących lub trujących substancji powinny być przeprowadzane na specjalnie zaprojektowanym stole demonstracyjnym.

 

Bezpieczeństwo przede wszystkim

 

Jak wspomnieliśmy, odczynniki chemiczne dla szkół uatrakcyjniają naukę. Jednocześnie mogą stanowić zagrożenie dla uczniów, nauczycieli i środowiska. Na szczęście istnieją sposoby na ich redukcję. Bardzo ważną kwestią jest przechowywanie wszelkich substancji i preparatów „pod kluczem”. Dostęp do nich powinien mieć wyłącznie nauczyciel. Większość substancji chemicznych można bezpiecznie magazynować w suchych, chłodnych i dobrze wentylowanych pomieszczeniach. Nie należy ich też narażać na kontakt ze światłem słonecznym.

 

Gdzie kupować odczynniki chemiczne dla szkół?

 

W zasadzie nie ma co do tego określonych reguł. Niektóre środki chemiczne są naprawdę szeroko dostępne. Wystarczy rozejrzeć się po półkach sklepów spożywczych w poszukiwaniu octu, czyli 10% roztworu kwasu octowego. Jednak warto skorzystać z usług specjalistycznych sklepów. Tak jest po prostu najszybciej i najłatwiej. Nie musisz szukać daleko. Na przykład korzystając z naszej oferty odczynników chemicznych, podczas jednych zakupów, skompletujesz porządne wyposażenie szkolnej pracowni chemicznej.

 

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl