Malowanie metalu - co warto o nim wiedzieć?

Elementy metalowe, które straciły swój pierwotny blask, nie muszą nadawać się wyłącznie do wyrzucenia. Przy odrobinie wolnego czasu i odpowiednim przygotowaniu do pracy, w krótkim czasie możesz podarować im drugie życie. Co będzie do tego potrzebne? Jak powinien przebiegać cały proces? W naszym poniższym wpisie znajdziesz kilka przydatnych wskazówek.

 

Malowanie metalu – jak się do tego przygotować?

Właściwe przygotowanie metalu do procesu malowania jest niezwykle ważne. To właśnie od tych czynności zależy, czy efekt Twojej pracy będzie zadowalający. Jeżeli nie oczyścisz powierzchni z powstałych zabrudzeń, nowa warstwa farby nie będzie miała dobrej przyczepności. W efekcie – po upływie krótkiego czasu, malowany przedmiot może wrócić do pierwotnego wyglądu.

Zanim przystąpisz do malowania, musisz usunąć luźną warstwę rdzy. Konieczne jest także usunięcie starych i uszkodzonych pozostałości po poprzednim malowaniu. Pomocna do tego będzie szpachelka budowlana lub druciana szczotka.

Kiedy oczyścisz już swój metalowy przedmiot z pyłu i wszystkich zanieczyszczeń, należy odtłuścić powierzchnię i pozbyć się wszelkich zabrudzeń. Jeżeli podczas pracy usuniesz starą warstwę farby, musisz sięgnąć po rozcieńczalnik. W naszym sklepie oferujemy Ci zakup rozcieńczalnika uniwersalnego, który doskonale sprawdzi się w takich sytuacjach. Podczas jego użycia należy pamiętać o zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa. Pracę wykonuj w rękawiczkach, nie zapomnij o ochronnej maseczce na twarz oraz o dopływie świeżego powietrza do pomieszczenia.

W przypadku, gdy powłoki poprzedniej farby są ściśle związane z podłożem, wystarczy wyczyścić je wodą ze środkiem myjącym. Po wyschnięciu podłoża należy nadać mu szorstkość – sprawdzi się do tego papier ścierny. Kiedy wszystkie opisane czynności zostały już wykonane, możesz przejść do kolejnego etapu.

 

Farba gruntująca – czy jest potrzebna

Zanim przystąpisz do właściwego malowania metalu, musisz pokryć podłoże właściwym podkładem gruntującym. Jest to ważne szczególnie wtedy, kiedy jest ono w złym stanie. Właściwie dobrany podkład antykorozyjny przede wszystkim chroni metal przed ponownym wystąpieniem korozji. Dodatkowo wyrównuje chłonność podłoża, a także je wzmacnia.

W naszym sklepie znajdziesz KOMPLEKSOR, czyli farbę gruntującą przeznaczoną do zardzewiałych powierzchni. Możesz użyć jej do malowania m.in. ogrodzeń, rurociągów, grzejników, a nawet do karoserii samochodowej. Użycie farby gruntującej nie jest skomplikowane. Wystarczy nałożyć jedną warstwę i poczekać na jej wyschnięcie. Podczas schnięcia beżowy kolor powłoki zmieni się w czarno-granatowy. Nie są to jednak powody do obaw, a wręcz przeciwnie! Oznacza to, że reakcja neutralizacji rdzy przebiegła w sposób prawidłowy.

 

Jak malować metal?

Gdy Twoje podłoże jest już przygotowane do dalszej pracy, możesz nanieść na nie wybraną farbę. Powinna być ona przeznaczona do malowania metalu. Zacznij od pokrycia farbą trudno dostępnych miejsc, zwracaj też uwagę na ostre zakończenia i krawędzie. Ważne, by pomiędzy nałożeniem kolejnych warstw, zachować odstęp czasu, zalecany przez producenta. Czasami jest to godzina, w innym przypadku doba. Dlatego koniecznie zapoznaj się ze szczegółową instrukcją produktu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl