Usuwanie starej farby ze ścian – jak je przeprowadzić?

Kiedy zauważysz, że stan Twoich ścian nie jest zadowalający, masz do wyboru dwa wyjścia. Jednym z nich jest nałożenie kolejnej warstwy farby. Jest to jednak ryzykowne, gdyż mogą pojawić się nierówności i odpryski. Znacznie rozsądniejszym rozwiązaniem jest usunięcie starej farby. Nie wiesz jak to zrobić? Przeczytaj nasz poradnik!

 

Kiedy konieczne jest usunięcie starej farby?

Najczęściej zwykłe odświeżanie ścian nie wymaga zabiegu usunięcia starej farby. Mowa tu o sytuacji, w której ściany nie były jeszcze wielokrotnie malowane. Pozbycie się starej powłoki powinno być konieczne po zaobserwowaniu pewnych sygnałów. Może to być m.in. łuszczenie się farby na całej powierzchni. Będzie to konieczne także wtedy, kiedy Twoje ściany były pomalowane farbą klejową. Bez jej usunięcia, żadna z dostępnych farb, nie będzie trzymała się podłoża.

 

Jak przygotować się do pracy?

Aby cały proces przebiegł szybko i sprawnie, musisz się do niego właściwie przygotować. Zanim przystąpisz do pracy, skompletuj wszystko, co niezbędne. Przydatne będą takie narzędzia i akcesoria jak:

- duży pędzel,

- szare mydło,

- wiaderko,

- szpachelka,

- folia malarska,

- letnia woda.

Kolejnym krokiem jest dokładne zabezpieczenie podłogi i mebli za pomocą folii. Przed usunięciem starej farby, pozbądź się ze ścian wszystkich elementów, takich jak naklejki, plakaty czy ramki ze zdjęciami. Pamiętaj także o wyjęciu gwoździ, nawet tych niewielkich.

 

Usuwanie starej farby – jak powinno przebiegać?

Podczas tego zabiegu, możesz wykorzystać dwie metody – usuwanie na mokro i usuwanie na sucho. Czym się różnią i jak wyglądają?

 

Usuwanie na mokro

Metodę tę stosuje się głównie przy usuwaniu takich rodzajów farb jak: akrylowa, kredowa czy wapienna. Do jej zastosowania potrzebujesz przede wszystkim wiaderka napełnionego ciepłą wodą. Do wody należy dodać szare mydło. Gdy Twoja mieszanina zrobi się mętna, musisz nanieść ją na ścianę za pomocą dużego pędzla. Po wyschnięciu możesz zabrać się za zdrapywanie farby za pomocą szpachelki.

Tę metodę można też zastosować w przypadku farb klejowych. Jednak tutaj zalecane jest użycie samej wody, bez dodatków. Warto jednak wiedzieć, ż usuwanie tego rodzaju farby jest zajęciem żmudnym i nierzadko wymaga naprawiania tynku.

 

Usuwanie na sucho

Przy zastosowaniu tej metody, sam proces usunięcia farby nie jest zbyt skomplikowany. Polega on na zdrapywaniu starej warstwy szpachelką. Wiąże się to jednak z koniecznością gruntowania i wyrównywania powierzchni gładzią szpachlową. Pamiętaj jednak o tym, że przed ponownym malowaniem, powierzchnia gładzi powinna być jeszcze raz zagruntowana. Należy do tego wybrać środek gruntujący, dopasowany do rodzaju nowej farby.

 

Co robić, gdy tradycyjne metody zawodzą?

Kiedy nie możesz sobie poradzić z pozbyciem się starej powłoki, z pomocą mogą przyjść środki chemiczne. Jednym z nich jest Rem-lack bick, który znajdziesz w naszym sklepie. Jest to preparat w formie emulsji, stworzony z myślą o usuwaniu powłok starych farb i lakierów.

Wymieszany preparat należy nanieść cienką warstwą na powierzchnię ściany. Po chwili powłoka farby powinna oddzielać się od podłoża. Wówczas w łatwy sposób możesz usunąć starą powłokę za pomocą szpachelki lub szczotki. W przypadku występowania kilku warstw cały zabieg należy powtórzyć. Po usunięciu starej farby warto umyć powierzchnię ściany wodą ze środkiem myjącym.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl