Czym i jak rozcieńczyć farbę akrylową? Koniecznie sprawdź!

Czasem zdarza się, że farba akrylowa jest zbyt gęsta i nawet po odpowiednim wymieszaniu nie nadaje się do nałożenia. Co należy wtedy zrobić? Konieczne może okazać się prawidłowe rozcieńczenie. Jednak, jak przeprowadzić je prawidłowo? Czym i jak należy rozcieńczać farbę akrylową? Mamy dla Ciebie szereg rad i podpowiedzi, które rozwieją Twoje wątpliwości na ten temat!

 

Czym rozcieńczyć farbę akrylową?

Rozcieńczanie farby może być konieczne zwłaszcza, gdy mamy zamiar nakładać ją pędzlem. Jednak, za pomocą czego przeprowadzić taki zabieg, aby nie zniszczyć przyszłych efektów swojej pracy? W przypadku farb akrylowych można posłużyć się po prostu wodą. Stanowi ona jeden z ważnych składników emulsji, więc nie należy obawiać się o naruszenie jej struktury. Ważne jest jednak, aby woda, którą zastosujesz do tego zabiegu, była dokładnie oczyszczona i zimna. Do rozcieńczania farb akrylowych można stosować również specjalne rozcieńczalniki. W tym przypadku należy jednak uważać, aby był on dostosowany do tego typu emulsji. Wykorzystanie odpowiedniego rozcieńczalnika wskazane jest zwłaszcza, kiedy chcesz pomalować powierzchnię drewnianą lub metalową.

 

Jak prawidłowo rozcieńczać farbę akrylową?

Wiesz już, czym rozcieńczyć farbę akrylową. Jednak możesz zastanawiać się, jak zrobić to dobrze. Przede wszystkim zapoznaj się z zaleceniami producenta zamieszczonymi na opakowaniu. Zazwyczaj zaleca się dodanie około 10-20% wody pitnej do farby. Odradzamy mierzenie “na oko”, ponieważ zbytnie rozcieńczenie może skutkować niechcianą zmianą odcienia! 

 

Jak rozcieńczyć zaschniętą farbę akrylową?

Czy można uratować starą i zaschniętą farbę akrylową? Jeśli pojawiło się sporo grudek, można substancję “przecedzić” na przykład przez nylonową pończochę. Powinno to skutkować ponownym uzyskaniem pożądanej konsystencji farby. Jednak, czym rozcieńczyć farbę akrylową, która zaschnęła na kamień? Oczywiście, istnieją pewne sposoby, aby przywrócić ją do formy płynnej, jednak stanowczo odradzamy ich stosowanie. Starą, źle przechowywaną farbę, należy wyrzucić - nie wróci ona do swojego pierwotnego stanu na tyle, abyś mógł uzyskać dobry efekt malowania.

 

Czym rozpuszczać farbę akrylową?

Choć rozcieńczanie farby akrylowej można przeprowadzić za pomocą wody, jej usuwanie z niechcianych miejsc nie jest już takie oczywiste. W tym przypadku sprawdzi się na przykład benzyna ekstrakcyjna. Możesz spróbować także użyć alkoholu lub acetonu. Pamiętaj jednak, że ich działanie jest na tyle silne, że nie będą nadawać się do czyszczenia każdej powierzchni - na przykład mebli. Takie specyfiki mogą je poważnie uszkodzić!

 

Skoro wiesz już, czym i jak rozcieńczyć farbę akrylową, możesz zabierać się do pracy. Mamy nadzieję, że dzięki naszej pomocy Twoje wszelkie wątpliwości zostały rozwiane. Jeśli jesteś w trakcie remontu i potrzebujesz niezbędnej chemii do jego przeprowadzenia, serdecznie zapraszamy Cię do naszego sklepu. Oferujemy szeroki wybór rozcieńczalników i rozpuszczalników, a także wiele innych niezbędnych produktów. Przekonaj się sam!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl