Aceton - właściwości, działanie i zastosowanie. Wszystko, co musisz wiedzieć!

Aceton kojarzy się przede wszystkim ze zmywaczem do paznokci o niezbyt przyjemnym, ostrym zapachu. Jest to jedno z licznych zastosowań tego rozpuszczalnika. Jednak, czym tak naprawdę jest aceton? Jakie są jego właściwości? Czy może być szkodliwy dla zdrowia? Na te oraz inne pytania dotyczące acetonu odpowiemy w naszym dzisiejszym artykule!

 

Czym jest i jakie właściwości ma aceton?

Aceton jest to bezbarwna, łatwopalna substancja organiczna, będąca jednym 

z najbardziej popularnych rozpuszczalników. Radzi sobie z wszelkiego rodzaju lakierami, tłuszczami, olejami, farbami i woskiem. Z uwagi na liczne właściwości acetonu, stosuje się go w wielu różnych branżach - od kosmetycznej po budowlaną. Co ciekawe, wykorzystuje się go także przy produkcji materiałów wybuchowych. 

 

Aceton - zastosowanie

Jako silny rozpuszczalnik, aceton stosuje się przy wszelkiego rodzaju remontach. Nadaje się do odtłuszczania powierzchni przed malowaniem lub użyciem kleju. Aceton rozpuści nawet najbardziej uporczywy brud z narzędzi oraz sprzętów. Bez trudu poradzi sobie także z plamami z wosku, lakieru lub farby. Jednak na tym jego zastosowanie się nie kończy. Aceton jest powszechnie stosowany w produkcji niektórych kosmetyków. Możesz go spotkać zwłaszcza w składzie zmywacza do paznokci. Niektóre środki czyszczące powszechnie używane w domach - na przykład płyny do polerowania podłóg i mebli - także mogą zawierać aceton. Co więcej, ma on także właściwości odkażające i bakteriobójcze. Jakie są jeszcze inne ciekawe zastosowania acetonu?

-Usuwa ślady markerów,

-można przy jego pomocy pozbyć się naklejek ze szkła i metalu,

-radzi sobie z plamami z atramentu,

-rozpuszcza styropian.

 

Czy aceton jest szkodliwy?

Patrząc na szerokie właściwości acetonu oraz jego silne działanie, możesz zacząć zastanawiać się, czy jest on szkodliwy dla zdrowia. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, że istnieją dwa główne “rodzaje” tej substancji. Aceton kosmetyczny jest specjalnie oczyszczony. Często także wzbogaca się go o substancje pielęgnujące, aromaty oraz witaminy. Nadal pozostaje on jednak silnym rozpuszczalnikiem. Właśnie dlatego nie można stosować go zbyt często, ponieważ może powodować wysuszenie skóry oraz podrażnienia. Nieco inaczej sprawa ma się w przypadku acetonu technicznego. Nie jest on substancją oczyszczoną i może być on bardziej toksyczny dla zdrowia. Zwłaszcza jego opary mogą wyrządzić Ci krzywdę, dlatego w trakcie jego użytkowania warto pamiętać o otwieraniu okien w pomieszczeniu.

 

Choć aceton ma nieprzyjemny zapach, warto go stosować ze względu na jego rozległe właściwości. Jest niezawodnym rozpuszczalnikiem, który sprawdzi się podczas remontu i różnych prac porządkowych. Warto jednak pamiętać, że jest to substancja łatwopalna, więc należy przechowywać ją z zastosowaniem odpowiednich środków ostrożności. Serdecznie zapraszamy do zakupów w naszym sklepie. Znajdziesz tam aceton w bardzo korzystnych cenach! Posiadamy zarówno litrowe butelki, jak i potężne mauzery na potrzeby większych remontów. Sprawdź i przekonaj się sam!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl