Skąd się biorą mrówki w domu i jak skutecznie się ich pozbyć?

Jak skutecznie pozbyć się mrówek?

Twoją kuchnię lub spiżarnię obległy mrówki? To jeden ze szkodników, który chętnie towarzyszy człowiekowi. Nęci go bliskość pożywienia i dobre warunki do bytowania. Jak pozbyć się mrówek z domu? Dobrze rozpoznaj wroga i działaj systematycznie. Z naszego tekstu dowiesz się, jak to zrobić.

Nieproszona kolonia intruzów
Gdy zobaczysz na podłodze lub meblach jednego owada, zwykle jeszcze wtedy nie zadajesz sobie pytania, jak pozbyć się mrówek z domu. Niesłusznie, już na tym etapie powinieneś być czujny. Dlaczego? Mrówki doskonale przekazują sobie informacje poprzez sygnały chemiczne. Jeśli kilka z nich znajdzie dogodne lokum, już wkrótce po ich szlaku zapachowym przybędzie cała kolonia. Skąd ta sympatia do ludzi? Mrówki szukają miejsca, w którym nie będą się martwić o pożywienie. Potrzebują też odpowiedniej temperatury i wilgoci, korzystnych do rozwoju larw. Tak się składa, że ludzkie domostwa z perspektywy tych małych intruzów to prawdziwe królestwo obfitości.

Zabawa w podchody, czyli znajdź intruza
Udało ci się wypatrzeć pierwszą mrówkę w domu? Najprawdopodobniej owad należy do gatunków takich jak faraonki, gmachówki, hurtnice czy amazonki. Każdy z nich nie pojawia się bez powodu. Mrówki szukają dogodnego miejsca do wniknięcia, czyli szczelin, otworów, pęknięć w murze, otwartych drzwi lub okien. Przywabiają je zapachy, na które człowiek raczej nie zwraca uwagi. Chcąc pozbyć się intruza, poszukaj, jaką drogą dotarł do twojego domu. Wyłapanie punktu wejścia jest kluczowe. Dzięki temu możesz je zabezpieczyć i oczyścić z substancji zapachowych, które przywołują kolejnych przedstawicieli gatunku.

Jak zniszczyć gniazdo mrówek?
Jeśli mrówki w twoim domu bytują od pewnego czasu, zdążyły założyć gniazdo. Człowiek nie jest wrażliwy na mrówczy ślad zapachowy. Co może zrobić? Przyjrzyj się, jaką trasę przebywają mrówki do miejsca z pożywieniem. Na jednym końcu tej trasy jest kuchnia lub spiżarnia. Na drugim gniazdo, które założyły owady. Jak działać? Rozstaw na szlaku kolonii truciznę. Im więcej mrówek zaniesie ją do gniazda, tym więcej owadów wyeliminujesz. Fachowcy radzą, aby poza trucizną rozkładać też przynętę. Nie zdziw się, jeśli po jej zastosowaniu ilość mrówek gwałtownie wzrośnie. Zostaną przecież specjalnie przynęcone.

Skuteczne preparaty na mrówki

Lepkie jedzenie, lub pachnące frytki
Nie wiesz, czym przywabić mrówki do szlaku a trucizną? Pamiętaj, że walczysz z niewybrednymi kulinarnie owadami. Skuszą się miodem, syropem, bądź potrawami smażonymi, jak frytki. Badania pokazują, że mrówki lubią zmieniać swój jadłospis. Przynęta, która świetnie działa jesienią, niekoniecznie sprawdzi się np. latem. Jak pozbyć się mrówek z domu? W sklepie Chemia Łódź znajdziesz skuteczne preparaty chemiczne i ekologiczne. Zwróć uwagę na kilka pewniaków w tej kategorii.
1. Boraks dla miłośników ekologii. Wykorzystaj proszek do stworzenia galaretowatej masy. Najpierw połącz szklankę wody i dwie szklanki cukru, a następnie zagotuj całość na średnim palniku. Po tym czasie dodaj około 3-4 łyżki boraksu i wymieszaj. Taką masę wyłóż na talerzyki albo podkładki i ustaw w miejscach, gdzie jest najwięcej mrówek.
2. Proszek Bros. Idealny nie tylko do likwidowania kolonii, ale też mrówczych gniazd. Możesz go stosować na dwa sposoby, jako proszek, rozsypany na wybranej powierzchni i jako oprysk. W tym drugim wariancie odmierzoną dawkę rozpuszczasz w wodzie i wlewasz do butelki z dyfuzorem.
3. Bros Supercyp. Z tego proszku sporządza się wodną zawiesinę. W składzie znajdziesz insektycydy z grupy syntetycznych pyretroidów. Preparat jest uniwersalny. Zwalczysz nim nie tylko mrówki, ale też prusaki, karaluchy, rybiki, pluskwy, a nawet muchy i komory. Możesz go stosować w pomieszczeniach mieszkalnych, ale też gospodarczych i użyteczności publicznej. Pamiętaj, że preparat działa tylko przez trzy miesiące, więc oprysk trzeba powtarzać.
4. Spray Herkules. Możesz go stosować natychmiast na zlokalizowane źródło problemu. Jeśli nie wiesz, jak pozbyć się mrówek faraona z domu, koniecznie zastosuj ten preparat. Strumień substancji dotrze nawet do trudno dostępnych miejsc.

Domowe sposoby na mrówki
Obawiasz się stosowania środków chemicznych tam, gdzie przechowujesz żywność? Jak pozbyć się mrówek z domu wyłącznie naturalnymi metodami? Poza wspomnianym boraksem sięgnij po zwykłe mydliny. W tym celu wymieszaj wiórki mydlane z wodą, przelej do odpowiedniej butelki i rozpocznij oprysk. Nie wiesz, jak przebiegają mrówcze ślady zapachowe? Utrudnisz im sprawne poruszanie się wtedy, gdy odkazisz podłogę lub blat stołu. Wystarczy dobrej jakości środek dezynfekujący lub wybielacz. Sama woda nie będzie zbyt skuteczna. Pamiętaj, że mrówki nie lubią cytrusów. Przecieraj newralgiczne miejsca ściereczką, nasączoną sokiem z cytryny lub pomarańczy.

Odstraszacze mrówek do domu i ogrodu
Wiesz już jak pozbyć się mrówek z domu. W swoich działaniach skup się także na odstraszaniu intruza, zanim ten zdąży się zadomowić. Chcąc zabezpieczyć ewentualne szlaki mrówek, stosuj kit. Uszczelnisz nim punkty wejścia, zwłaszcza w okolicach pęknięć wokół drzwi i okien. Dobrym odstraszaczem są zioła i przyprawy. Możesz je postawić na oknie, lub zasiać w ogródku. Mrówki nie lubią czosnku, mięty, bazylii, goździków, pieprzu cayenne i czarnego oraz chili. Wymienione zapachy warto stosować także w wersji skondensowanej, np. jako olejki eteryczne. Z naturalnych metod godna uwagi jest ziemia okrzemkowa. Można ją mieszać z wodą i natryskiwać newralgiczne miejsca. Odstraszającą moc ma także proszek do pieczenia.

Łatwiej zapobiegać inwazji mrówek niż niszczyć zasiedloną w domu kolonię. Jakie nawyki warto wypracować? Dbaj o czystość i porządek w kuchni i spiżarni. Unikaj zostawiania resztek jedzenia na sztućcach lub w kątach podłogi. Regularnie opróżniaj kosze na śmieci. Możesz co jakiś czas wsypywać pomiędzy śmieci odrobinę sody oczyszczonej, której mrówki nie lubią. Uważność na to, co się dzieje w naszym domu to klucz do pozbycia się niepożądanych intruzów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl